пʼятниця, 25 січня 2013 р.

Бджола мала, а й та працює


Бджола мала, а й та працює

Тема. Змінювання дієслів теперішнього часу за особами і числами. Бджілка.
Мета. Ознайомити учнів із змінюванням дієслів теперішнього часу за особами і числами. Розвивати вміння робити висновки. Виховувати працьовитість.
Хід уроку.
I. Організаційна частина.
II. Актуалізація опорних знань.
(Метод «Мозковий штурм»).
1. Гра «Батут».
– Я ставлю вам запитання, а ви повинні якнайактивніше «дострибнути» зі своєю відповіддю.
– Що таке дієслово?
– За якими числами змінюється дієслово?
Розділимося на три команди. Коли ви почуєте дієслово, яке відповідає назві вашої команди, то повинні сказати: «Це наш час» і показати сигнальну картку.
Надійшла весна весела. (мин.)
Зелений гай шумить. (теп.)
Заквітне скоро сад. (майб.)
– Що таке неозначена форма?
Завдання «Постав в неозначену форму».
Живемо Бігаю Веду
Відгадайте загадку. (Метод «Коло ідей»).
Я труд поважаю:
Все літо літаю
У поле, до гаю,
Збираю медок
Для любих діток. (Бджілка)
2. Чи однаково описана бджілка? Порівняйте текст науковий та художній.
1) Бджола – медоносна комаха, що збирає квітковий нектар і переробляє його на мед.
2) Володя у воді побачив бджілку. Вона безпорадно перебирала лапками. Крильця в неї намокли, і комашка не могла злетіти. Хлопчик врятував її.
– Яка головна думка другого тексту?
3. Каліграфічне списування.
4. Словникова робота. (Метод «Презентація»). «Довідкове бюро»: вулик, димар, пасіка, стільник. Словниковий диктант.
(У,в)літку, ягі(д,т)ка, ра...н, ж...вуть,
(до)плив, м...яч, т...хкає, (с,з)ховати.
Розумова гімнастика. Закріплення.
Робота за картками.
Картка №1
До поданих слів доберіть антоніми.
Бігати Кричати
Картка №2
Заміни словосполучення дієсловом-синонімом.
Сушити собі голову
Закарбувати в пам’яті
5. Гра «Склади речення».
Доповнити по слову.
бджоли
бджоли збирають
Чепурненькі бджоли збирають нектар із квіток.
– Надпишіть вгорі частини мови.
– Встановіть зв’язок слів у реченні.
Фізкультпауза.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
IV. Спостереження за мовним матеріалом.
(Робота в групах).
1 група. Робити з мухи слона.
2 група. Не вішати носа.
3 група. Набрати води в рот.
4 група. Надути губи.
– Перебудуйте цей вислів так, щоб сказане стосувалося вас особисто. Запишіть в таблицю самі дієслова .
1 група. Я роблю з мухи слона... і т.д.
– Який займенник використали?
Визначте закінчення (я, ю, у).
– Перебудуйте свій вислів так, щоб сказане стосувалось свого співрозмовника:
ти робиш...
він робить...
– Тепер змініть ці дієслова за особами у множині. Запишіть у таблицю.
– Який висновок ми можемо зробити про дієслова теперішнього часу?
Робота за таблицею (підручник).
Робота за перфокартками в зошитах
«Мовна скарбничка».
– За зразком таблиці позмінюйте:
І в. – будую ІІ в. – бережу
Ознайомлення з правилом.
Фізкультхвилинка.
V. Закріплення та осмислення нових знань.
1. Робота в групах.
Завдання для 1 групи.
Гра «Змінюй по черзі».
я лечу
ти летиш...
Цікавинка.
У пошуках меду бджілка відлітає від вулика на відстань 10 км.
Завдання для 2 групи.
Гра «Змінюй по черзі»
я визначаю
ти визначаєш
Цікавинка.
Бджоли легко визначають час доби і повертаються у свій вулик завжди у певний час.
Завдання для 3 групи.
Гра «Змінюй і доповнюй».
я танцюю в класі (весело), (ритмічно)
ти
Цікавинка.
Бджілки спілкуються за допомогою танцю.
Завдання для 4 групи.
Гра «Змінюй і доповнюй».
я живу у вулику (у будинку)
ти
Цікавинка.
У бджолиній сім’ї живуть матка та робочі бджоли.
Народ вчить: «Хто не працює – той не їсть».
2. Колективна гра « Правильно сигнал подай».
Вкажіть особу та число дієслів: біжу, літаєш, сплять, танцюєте, сторожує.
Цікавинка.
Бджола має ворогів: птах бджолоїд, птах сорокопуд, міль, оса, кліщ, хвороби.
3. Творча робота.
Складання діалогу (2 учні самостійно).
Діалог «Розмова дідуся-пасічника і онучки».
Запис в зошити.
Зачитування роботи.
VI. Домашнє завдання.
VII. Підсумок уроку.
– Яку частину мови вивчали?
Вірш «Бджілка» В. Бурбела.
– Які ще прислів’я ви знаєте про бджіл?
• Раді люди літу, як бджоли цвіту.
• Бджола мала, а й та працює.
Женя з бджолами не дружив.
Завжди Женя бджіл дражнив.
Женю бджоли не дражнили.
Та дражнила нажалили.
Цікавинка.
Бджоли мають жало з отруйною речовиною. Ним вони захищають себе і свою сім’ю від ворогів. Бджоли дуже дратуються, коли пасічник в одязі чорного кольору з ворсинками або його одяг просочений потом.

Немає коментарів:

Дописати коментар