Неозначена форма дієслова
Мета. Актуалізувати
знання учнів про неозначену форму дієслова; розвивати вміння вільно
висловлювати власні думки; виховувати шанобливе ставлення і повагу до
різноманітних професій.
Хід уроку
І. Організація
класу.
ІІ. Актуалізація
опорних знань.
1. Перевірка
домашнього завдання.
Завдання: з
поданими дієсловами склади зв'язну розповідь про «сумну» пригоду зі шкільного
життя. Не хотілось, не вивчила, не послухала, не знала, не отримала, не
поспішала, не лінуйся, не дивуйся.
2. Технологія
"Незакінчене речення».
• Частка не з
дієсловами пишеться...
(окремо)
• Дієслова, які без
не не вживаються, пишуться... (разом)
III. Мотивація
навчальної діяльності.
ІV. Повідомлення
теми і мети уроку.
Технологія
«Мозковий штурм".
– На яке питання
відповідає неозначена форма дієслова? (Що робити? Що зробити?)
– Що таке
неозначена форма?
– Чи змінюється
неозначена форма дієслова?
– Яким членом
речення може бути?
V. Вивчення нового
матеріалу.
1. Каліграфічна
хвилинка.
2. Словотворча
робота.
а) Робота зі
словом.
– Записати в
стовпчик професії. Лікар Вчитель
– Яка з тих
професій найважливіша?
– В другий стовпчик
записати споріднені дієслова, що закінчуються на -ти.
Лікувати
Вчити
– Поставте питання
до записаних слів (що робити?)
б) Робота над
реченням. Робота в парах.
– Прочитай
скоромовку та вивчи її.
Запиши по пам'яті.
Хитру сороку
спіймати морока,
А на сорок сорок
сорок морок.
– Зверніть увагу на
слово «сорок».
Якою частиною є
воно? (Числівником, іменником)
Поставте питання до
дієслова. (Що зробити?) Що відрізняє між собою дієслово «спіймати» від
попередніх? Дієслова в неозначеній формі відповідають на питання що робити? що
зробити?
(Вчитель вивішує
частину "Асоціативного куща»).
Неозначена форма дієслова
(Протягом уроку
поетапно доповнюється).
3. Тренувальна
вправа. Колективна робота.
Наводять приклади і
записують на дошці.
Що робити? Що
зробити?
– Спробуйте
визначити час дії, особу, число, рід.
Висновок. Тому і
говорять, що дієслово в неозначеній формі.
Фізкультхвилинка-гра
«Будь уважним».
4. Вивчення
правила.
5. Дослідницька
робота в групах.
1 група. Проблемна
ситуація.
Яким є членом
речення неозначена форма дієслова?
Доведи,
користуючись реченнями:
Жити – Вітчизні
служити.
Бажання вчитися все
зростало.
2 група. Проблемна
ситуація.
Кінцева частина
-ти, -ть у неозначеній формі дієслів це закінчення чи суфікс?
Колективна робота з
реченнями.
Жити – Вітчизні
служити.
Бажання вчитися все
зростало.
6. Наукова
граматика.
а) Неозначену форму
дієслова в старших класах ще називають інфінітив.
б) «-ся, -сь»
називають постфіксом. Постфікс означає, що дія звернена на себе. Вмиватися,
милуватись. Постфікс на письмі виділяється як суфікс.
VІ. Закріплення
нового матеріалу.
1. Розбір за
будовою.
Одягнутися, посміхатись.
2. Навчальна гра
«Миттєва відповідь».
Називаю іменник або
прикметник. Потрібно утворити дієслово в неозначеній формі.
VІІ. Підсумок
уроку.
Технологія
«Мікрофон». Кожний висловлю є свою думку.
Оцінювання.
Домашнє завдання.
Диференційоване.
Немає коментарів:
Дописати коментар