Населення Землі
Мета. Сформувати
уявлення про населення Землі, про основні раси людей на різних материках;
розвивати уважність, пізнавальний інтерес; виховувати повагу до людей всіх рас
Землі.
Хід уроку
I. Організаційний
момент.
II. Контроль і
корекція знань.
1. Підсумок фенологічних
спостережень.
2. Фронтальне
опитування. Технологія
«Мозковий штурм».
– Що таке Світовий
океан?
3. Робота з картою.
4. Тестове
опитування.
III. Повідомлення
теми і мети уроку
– Розгадайте запис.
я н н е л е с а Н
і л м е З
(Населення Землі)
IV. Вивчення нового
матеріалу.
1. Бесіда із
залученням життєвого досвіду дітей.
Вправа «Мікрофон».
– Як ви гадаєте,
скільки людей живе на Землі?
– Що означає
поняття «людські раси»? Чи всі люди мають рівні права?
2. Інсценізація
сценки.
Інопланетянин. У
кого б дізнатися, як називається ця блакитна планета? Іванко. Планета
називається Земля. Розташована у Сонячні системі. На планет і живемо ми – люди.
Інопланетянин.
Скільки розумних видів живе на вашій планеті?
Іванко. Вид,
здається один.
(Вбігає чорношкірий
друг Іванка – Карим).
Інопланетянин.
Здається, твій друг – людина, але на тебе зовсім не схожий.
Карим. А чому не
схожий?
Інопланетянин.
Колір шкіри у вас різний.
(Входить дівчинка
Садакі з батьком).
Інопланетянин. Ви
всі такі різні, але стверджуєте, що на Землі один розумний вид – люди.
Батько. На Землі
нараховується понад 6 мільярдів мешканців. Усі люди мають однакову будову тіла.
Але люди набули відмінних зовнішніх ознак: кольору шкіри, форми і кольору
волосся, очей, форми носа, губ. За цими ознаками людей поділяють на раси.
Інопланетянин. Але
як вийшло так, що люди відрізняються один від одного?
(Пояснення про
умови, які вплинули на виникнення різних рас).
Інопланетянин.
Перевіримо. Чорна раса, жовта раса і біла раса.
Садакі.
Найцікавіше, що окрім трьох основних рас є ще змішані раси.
(Розповідь про
метисів, мулатів, самбо).
3. Постановка
проблемного питання.
Чи є люди різних
рас, які проживають на планеті Земля?
4. Розповідь
вчителя.
– Представники
різних рас відрізняються деякими особливостями свого організму, але відмінності
ці несуттєві. Вчені довели, що всі людські раси рівні.
5. Продовження
інсценізації.
Інопланетянин. Ви
всі разом живете однією дружною родиною? І ніякого поділу між вами немає?
Батько. Здавна люди
жили групами або родами на певній території.
(Розповідь про
державу, народи, роди).
Кожна держава має
свої символи – це герб, прапор і гімн.
(Пояснення кожного
символу).
– У кожній державі
є своя Конституція – це головний закон.
6. Робота за
картою.
На Землі
нараховується понад 6 мільярдів мешканців. Заселені материки неоднаково. Це
залежить від природних умов.
(Розподіл населення
на материках, щільність населення).
7. Бесіда.
– Чи на всіх
материках мешкають люди?
8. Демонстрація
презентації про досягнення, винаходи людей різних рас.
9. Робота з
підручником.
10.
Фізкультхвилинка.
V. Закріплення і
узагальнення отриманих знань.
1. Робота з
підручником. Заповнення схеми.
Технологія
«Асоціативний кущ» (виписати характерні ознаки).
2. Виставка
малюнків дітей.
– До якої раси
відносяться зображені люди?
3. Творча робота.
Робота в групах.
– Спробуємо зібрати
ознаки певних рас.
(Конверт, де є
зразки різних форм обличчя. Вибрати потрібні ознаки і наклеїти їх так, щоб
утворилось обличчя людини певної раси).
4. Гра «Склади
вислів». Творча робота в парах.
– Як ви його
розумієте?
Люди, собою, рівні,
всіх, рас, між.
5. Робота в групах.
Зібрати обличчя
людей з ознаками певних рас (із запропонованих у конвертах).
6. Робота
довідкового бюро «А чи знаєте ви…»
– До якої раси, на
вашу думку, належать цигани?
7. Бесіда з метою
вирішення проблемного питання
Технологія
«Асоціативний кущ»
– Чи є рівними люди
різних рас, які проживають на планеті Земля?
8. Демонстрація
дитячої презентації.
9. Робота в групах
за картками.
Розфарбуйте
прямокутник з назвою найбільш населеного материка Землі червоним, з назвою
найменш населеного – зеленим, а ненаселеного – блакитним.
10. Робота в
зошиті. Технологія
«Крісло автора».
– Напишіть листа
маленькому представникові іншої раси. Та намалюйте, яким ви його себе уявляєте.
VІ. Рефлексія
результатів.
VIІ. Підсумок
уроку.
Домашнє завдання.
Немає коментарів:
Дописати коментар